تاثیر دریاچه‌ چیتگر بر بازار مسکن در منطقه 22 تهران

12نفر 1402/08/25 611

تاثیر دریاچه‌ چیتگر بر بازار مسکن در منطقه 22 تهران

در این صفحه می خوانید :

 

منطقه ۲۲(چیتگر) تهران

منطقه 22 شهرداری تهران دارای وسعت زیادی است و طبق مستندات این منطقه در اصل متعلق به فرمانفرمایان بوده است که بعدا به اراضی ملی تبدیل شده است و برای جبران کمبود امکانات رفاهی تهران روی آن برنامه‌ریزی شده است و در حال حاضر دارای بخش های پراکنده‌ای است و در بین بزرگراه‌های مهمی مانندشهید خرازی، همت، حکیم و آزادگان قرار گرفته است.

منطقه 22 تهران یکی ازمناطق سرسبز و خوش آب و هوای پایتخت و واقع در قسمت شمال غربی شهر تهران و در کنار رودخانه کن و روستای وردیج قرار دارد. این منطقه با مساحت 5881 هکتار وسعت، بزرگترین منطقه از کل 22 منطقه تهران است که از شمال به سمت اتوبان خرازی تا کوه البرز، از جنوب به آزاد راه تهران – کرج، از غرب به محدوده وردآورد شمالی یا بلوار اردستانی و از شرق نیز به منطقه 5 شهرداری تهران محدود می‌شود و یکی از مناطقی است که سرمایه‌گذاری در آن برای خرید خانه به دلایل متعدد به شدت توصیه می‌شود.

 

تاثیر دریاچه‌ چیتگر بر بازار مسکن در منطقه 22 تهران

این دریاچه به دلیل اینکه باعث شده است تا در منطقه 22 فضای تفریحی، آب و هوای خوب و در کل امکانات آن بهتر جلوه کند؛ بنابراین قیمت خرید خانه از متری 1 تا 3 میلیون قبل از احداث دریاچه، به متری 60 تا 120 میلیون در سال 1402 رسیده و حتی در بعضی جاها که خانه‌ها بر منظره و نمای دریاچه تسلط دارد به بالای متری 140میلیون تومان هم می‌رسد و در نتیجه دریاچه چیتگر فاکتور مهمی در افزایش نرخ و بالا رفتن معاملات مسکن در این منطقه می باشد.

 

مزایایی که باعث افزایش معاملات مسکن در منطقه 22 تهران می‌شود

 • یکی از دسترسی‌های مهم منطقه 22 تهران، آزاد راه تهران کرج و تهران شمال است که به یک مسیر اصلی برای رفت و آمد تبدیل شده است.
 • این منطقه به دلیل مراکز علمی و پژوهشی زیادی که در آن وجود دارد به قطب علمی غرب تهران تبدیل شده است و دارای نمایندگی‌های فعالی از دانشگاه‌ها و مراکز مهم تحقیقات مانند دانشگاه صنعتی شریف، امیرکبیر و ... است که این مسائل سبب شده است تا شهرداری و عواملی که در بحث عمران منطقه نقش دارند بیشتر برای بهبود مدیریت آن تلاش کنند.
 • منطقه 22 تهران یکی از مناطق نوسازاست و طرح‌های زیادی از جمله پروژه‌های آموزشی، ورزشی، فرهنگی، درمانی و … در این منطقه تعریف شده است و همچنین این مکان و فضا‌ها باعث افزایش اشتغال نیز شده است.  این پروژه ها در نهایت به اقتصاد منطقه کمک بسیاری کرده و باعث تبدیل شدن آن به قطب اقتصادی و افزایش تقاضا برای خرید خانه شده است.
 • وجود اماکن تفریحی مطرح و شاخص در این منطقه از جمله دریاچه چیتگر، آبشار تهران، هزار و یک شهر، مجموعه فرهنگی ورزش آزادی و دریاچه‌ خلیج فارس نیز می‌تواند جزو عواملی باشد که این منطقه را از لحاظ تفریحی و گردشگری بی‌نیاز کرده است و افزایش تقاضا را در بازار مسکن بیشتر کرده است.
 • با وجود اینکه شهر تهران یکی از آلوده‌ترین شهر‌های ایران است؛ منطقه 22 به دلیل وجود پارک جنگلی چیتگر، پارک جنگلی لتمان کن و فضا‌های سبز بسیاری که این منطقه را پوشش داده و نقش تصفیه مسیر هوای غرب به شرق تهران را دارد، باعث شده است که به عنوان بخشی مهم برای سرمایه‌گذاری و خرید مسکن و ملک جلوه کند.
 • این منطقه دارای مراکز خرید مهمی مانند بام لند و همچنین شهرک‌های جدید و تازه احداثی است مانند شهرک چیتگر، شهرک شهید خرازی و شهرک مرواریدشهر و … است که آن را بیشتر در معرض دید برای سرمایه‌گذاری قرار می‌دهد.

 

نکاتی پیرامون خرید خانه در منطقه 22 تهران

 • امکاناتی مانند کم بودن جمعیت، شلوغ نبودن، چشم‌انداز‌هایی مانند دریاچه چیتگر، فضا‌های سبز و باغ‌ها و خیابان و فضاهای باز امتیازاتی را برای خرید در این منطقه به نمایش گذاشته است.
 • منطقه 22 به خصوص برای افرادی که شاغل هستند و کار آن‌ها به مرکز شهر تهران نزدیک است شاید گزینه‌ مناسبی نباشد چون این منطقه از مرکز شهر دور است و تردد به این مسیر زمان‌بر است اما ازدحام و شلوغی مرکز شهر را ندارد.
 • در طول سال‌های اخیر به خصوص هفت سال اخیر، بیشتر خانه‌ها‌یی خریداری شده است که متراژ آن‌ها از 85 تا 150 متر بوده است.

 

در هنگام خرید بعضی موارد که میتواند به شما کمک کند 

 • چشم‌انداز‌ها، منظره‌های دریاچه، باغ گیاه شناسی و … می‌تواند باعث افزایش قیمت خانه شود.
 • اگر دنبال منطقه‌ای هستید که دارای آب و هوای خوبی باشد و در بعضی مناطق خوش آب و هوای دیگر تهران نمی‌توانید خانه بخرید؛ منطقه 22 می‌تواند گزینه‌ خوبی برای خرید باشد.
 • قیمت خانه و آپارتمان در کل در منطقه 22 مناسب است و برای کسی که بودجه‌ در مناطق دیگر تهران و نزدیک به مرکز شهر را ندارد گزینه بهتری است.
 • در منطقه 22 برنامه‌هایی تحت عنوان حیات شبانه در بوستان آبشار برگزار می‌شود که هر شب برنامه‌های هنری، فرهنگی، وزشی و … در این بوستان از ساعت 12 تا 2 برگزار می‌شود که احتمالا در آینده این برنامه‌ها در سایر نقاط این منطقه افزایش یابد.

در نتیجه مزایایی که باعث ارزش افزوده منطقه و افزایش معاملات ملکی ، در نتیجه افزایش قیمت منطقه نسبت به سایر مناطق شده وجود تعاونی های قدرتمند، سازه های مستحکم، جاذبه های توریستی و گردشگری است.

نگارنده لیلی عرفانی :09122267180

 


ملیحه یاری 6 ماه و 2 هفته قبل

ممنون جامع و شفاف منطقه رو توضیح دادین 🙏🏻

بهناز عامری 6 ماه و 2 هفته قبل

عالیه عزیزم موفق باشی 🌺

پدرام افشار 6 ماه و 2 هفته قبل

ارادت و سپاس بیکران

جلال محمد حسینی 6 ماه و 2 هفته قبل

عالی بود

جلال محمد حسینی 6 ماه و 2 هفته قبل

Fogholade bod

مهران 6 ماه و 2 هفته قبل

عالی بود
ممنون

پدرام افشار 6 ماه و 2 هفته قبل

سپاس از شما