دانستنی های منطقه 22 تهران

8نفر 1402/08/25 746

دانستنی های منطقه 22 تهران

منطقه ۲۲ یکی از جدیدترین مناطق تهران است که در شمال غرب واقع شده است. منطقه ۲۲ از شمال به ارتفاعات البرز، از جنوب به آزادراه تهران-کرج، از شرق به منطقه ۵ شهرداری تهران و از غرب به محدوده وردآورد شمالی منتهی می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریم تا با تاریخچه و پتانسیل های منطقه چیتگر آشنا شوید.

تاریخچه منطقه 22 و اراضی چیتگر

اراضی این محدوده شخصی و به صورت بکر و دست نخوره بوده اند که به دهه چهل شمسی بر می گردند و متعلق به خانواده فرمانفرمایان و فیروزگر بوده است .در دهه 1350، این محدوده که در مجوارت شهر کن و رودخانه کن قرار داشت، با نام شهر جدید کن شناخته شد که پس از انقلاب، این اراضی ملی اعلام شد و مقداری از آن نیز به سازمان زمین شهری واگذار شد. با وجود تفکیک شدن این منطقه، ساخت و سازی در این منطقه صورت نگرفت و به صورت بکر باقی ماند، تا اینکه در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق، این منطقه جهت ساخت و ساز پادگانهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت پس از مواجهه مسئولین شهر با مشکلات کلانشهر تهران، آنها به این نتیجه دست یافتند که می‌توان این منطقه را مطابق با الگوهای شهرسازی نوین به محدوده‌ای برای خدمات رسانی به شهر تهران و جبران کمبودهای رفاهی دیگر مناطق تبدیل نمود. بر همین اساس شهرداری منطقه۲۲ در سال ۱۳۷۹ کار خود را آغاز نمود و همزمان با این اتفاق، برخی از تعاونی ها نیز، شروع به ساخت و ساز های مسکونی در این مکان کردند.

مشخصات منطقه 22

منطقه 22 تهران که در شمال غربی تهران واقع شده است، از مناطق نوساز تهران می باشد که به جهت رفع کمبود های خدماتی حوزه غرب تهران و جابه جایی بخشی از جمعیت ساکن در بافت های فرسوده تهران مرکزی ساخته شده است. این منطقه که در ابتدا قرار بود به عنوان ریه تنفسی سهر تهران شناخته بشود، امروزه با مساحت 5881 هکتار، در حصار برج ها و سازه های بی رویه قرار گرفته است که البته آخرین امید شهرداری تهران برای ایجاد الگوهای بهینه شهر سازی و شهر نشینی است. این منطقه از سمت شمال به کوهستان البرز، از سمت شرق به حریم رودخانه کن، از سمت جنوب به آزاد راه تهران کرج و از سمت غرب به جنگل های دست کاشت وردآورد محدود می شود. مساحت این منطقه حدود ۶۲۰۰ هکتار است که از این مساحت حدود ۱۳۰۰ هکتار متعلق به فضای سبز می‌باشد.این منطقه در طرح تفصیلی تهران به عنوان قطب گردشگری تهران مطرح شده است تا نیازهای رفاهی شهر تهران را برطرف سازد که بر همین اساس پروژهای بسیاری از جمله آبشار تهران  ،شهربازی هزارویک شهر(تهران لند)، ایران مال، پردیس سوارکاری، تله کابین و مونوریل چیتگرآبشار تهران، دریاچه مصنوعی چیتگر، محور چهارباغ ،بوستان جوانمردان ایران، تهران مال، پارک آبی چیتگر، ایران مال، برج های مسکونی لوکس ، برج تجاری اداری مجلل لکسون، رزمال ، آرتمیس، پردیس سوارکاری، تله کابین و مونوریل چیتگر در این منطقه جهت رفاه حال ساکنین ساخته شده است . با وجود پارک‌های جنگلی چیتگر، خرگوش دره، لتمال کن و جهت وزش باد در تهران که عموما غربی-شرقی است این محدوده از تهران آب و هوای پاکیزه و مطلوبتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارا می‌باشد. این منطقه همچنین از نظر جغرافیایی، بزرگ‌ترین قطعه پایتخت ایران محسوب می‌شود و در سطح تهران و فراشهری از قابلیت دسترسی مطلوبی برخوردار است. دسترسی‌های این منطقه بزرگراه‌های حکیم، همت، آزادگان، تهران-کرج و آزادراه در دست ساخت تهران-شمال می‌باشد. این منطقه از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه ۵ شهرداری تهران، از غرب به محدوده ورآورد شمالی و از جنوب به آزادراه تهران-کرج محدود می‌گردد. این منطقه در طرح تفصیلی تهران به عنوان قطب گردشگری تهران مطرح شده‌است تا نیازهای رفاهی شهر تهران را برطرف سازد که بر همین اساس پروژهای بسیاری از جمله در این منطقه در حال ساخت و تکمیل می‌باشند.با وجود پارک‌های جنگلی چیتگر، وردآورد، خرگوش دره، لتمال کنو جهت وزش باد در تهران که عموماً غربی-شرقی است . این محدوده از تهران آب و هوای پاکیزه و مطلوبتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارا می‌باشد.منطقه ۲۲ با بالاترین میزان برج سازی پیش گام تهران است و ارتفاع این برج‌ها از ۱۰ تا ۴۲ طبقه میباشد .

مطالعات  جمعیتی منطقه

جمعیت این منطقه براساس آخرین سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۱۲۸٬۹۵۸ نفر (۳۸٬۱۰۶ خانوار) شامل ۶۵٬۴۷۶ مرد و ۶۳٬۴۸۲ زن می‌باشد. در سال ۱۳۶۵ تمهیدات نخستین برای توسعه منطقه برای سکونت ۴۰۰ هزار نفر دیده شد، در سال ۱۳۷۱ این منطقه به گستره قانونی تهران اضافه شد، در سال ۱۳۷۹ اولین طرح تفصیلی منطقه تهیه و برای سکونت ۶۷۵ هزار نفر ابلاغ شد، در سال ۱۳۸۱ طرح مجموعه شهری تهران ضوابط "توقف توسعه سکونت در این منطقه" را دستور کرد، در سال ۱۳۸۴ الگوی توسعه منطقه نگارش و این منطقه به‌عنوان بخشی با الگوی غالب دانش‌محور و "فراغت‌ محور" با سقف جمعیت‌پذیری ۳۵۰ هزار نفر تعیین شد و درنهایت در طرح جامع سال ۱۳۸۷ شهر تهران، با حفظ الگوی غالب دانش‌محور و 'فراغت‌محور"، گنجایش جمعیت‌پذیری منطقه از ۳۵۰ هزار نفر به "۵۰۰ هزار نفر"، افزایش‌یافته‌است؛ و شمار واحدهای مسکونی به‌اندازه ۳۰۰ هزار نفر نیز در منطقه ۲۲ خالی از سکنه است؛ و با فرض وجود ظرفیت پذیری برای ۳۰۰ هزار نفر جمعیت و در نظر گرفتنِ بعد خانوار ۳٫۲ نفری، بیش از ۹۰ هزار واحد مسکونی در این منطقه تهی از سکنه است. گفته می‌شود برج‌های منطقه ۲۲ توسط تعاونی مسکن‌های بخش خصوصی ، دولتی ، سازنده های شخصی و سازمان‌های مختلف مانند : دانشگاه تهران، ارگان‌های نظامی و انتظامی گرفته، تا سازمان برنامه و بودجه، سازمان آتش‌نشانی، کارکنان شهرداری منطقه ۲۲، خانه سینما، خادمین شهرداری و همراه‌اول و کارکنان مجلس و.......ساخته شده‌اند.

تاریخچه منطقه 22 

اراضی این محدوده شخصی و به صورت بکر و دست نخوره بوده اند که به دهه چهل شمسی بر می گردند و متعلق به خانواده فرمانفرمایان و فیروزگر بوده است .در دهه 1350، این محدوده که در مجوارت شهر کن و رودخانه کن قرار داشت، با نام شهر جدید کن شناخته شد که پس از انقلاب، این اراضی ملی اعلام شد و مقداری از آن نیز به سازمان زمین شهری واگذار شد. با وجود تفکیک شدن این منطقه، ساخت و سازی در این منطقه صورت نگرفت و به صورت بکر باقی ماند، تا اینکه در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق، این منطقه جهت ساخت و ساز پادگانهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت پس از مواجهه مسئولین شهر با مشکلات کلانشهر تهران، آنها به این نتیجه دست یافتند که می‌توان این منطقه را مطابق با الگوهای شهرسازی نوین به محدوده‌ای برای خدمات رسانی به شهر تهران و جبران کمبودهای رفاهی دیگر مناطق تبدیل نمود. بر همین اساس شهرداری منطقه۲۲ در سال ۱۳۷۹ کار خود را آغاز نمود و همزمان با این اتفاق، برخی از تعاونی ها نیز، شروع به ساخت و ساز های مسکونی در این مکان کردند.

محله ها ی منطقه 22 شهرداری تهران

منطقه ۲۲ بزرگ‌ترین منطقه تهران است و دارای محله‌ها و شهرک‌های خوش آب و هوایی است که در میان ساکنین تهران بسیار زبان زد است. محله‌های این منطقه شامل موارد زیر می‌شوند:

        پیکان شهر

        دهکده المپیک

        شهرک گلستان

        شهرک چشمه

        شهرک صدرا

        شهرک لاله

        زیبا دشت بالا

        زیبا دشت پایین

        شهرک امید

       شهرک نمونه سپاه

        شهرک شهاب

        امیرکبیر

        هوانیروز

        شهرک شهید باقری

        شهرک کوثر

        شهرک یاس

        آزادشهر

        شهرک آتی شهر

        شهرک دانشگاه صنعتی شریف

        کوهستان

        شهرک نگین غرب

        شهرک امام رضا چیتگر

        شهرک آسمان سپاه

       شهرک شهید خرازی

        شهرک اسکان سبز

شهرک راه‌آهن چیتگر

شهرک راه‌آهن تهران یا شهرک گلستان یکی از قدیمی ترین محله‌های منطقه ۲۲ تهران است که در شمال غرب تهران و نزدیک بخش شمالی پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته است. این محله بسیار خوش آب و هواست، تعداد خانه‌های ویلایی‌اش زیاد است و خیابان‌هایش عریض می‌باشد.شهرک راه‌آهن، محله محبوب بازنشستگان و طرفداران خانه‌های ویلایی محسوب می‌شود.

بهترین محله منطقه 22 تهران

 

منطقه چیتگر تهران

منطقه چیتگر بزرگ‌ترین و مهم‌ترین قطب گردشگری غرب تهران است که در جنوب غربی تهران واقع شده است. از ساختمان‌های معروف این محله می‌توان به برج‌های مسکونی صیاد شیرازی، برج‌های نگین، برج بیمه، برج چیتگر، برج‌های سروناز ، تریتیوم، لبخند ، امین و ......اشاره کرد. بافت این محله غالبا نوساز است.

شهرک پیکان شهر

شهرک پیکان شهر در محدوده جنوبی منطقه ۲۲ شهرداری تهران و در غرب پارک جنگلی چیتگر واقع شده است. این شهرک در ابتدا به منظور سکونت کارکنان شرکت صنعتی ایران خودرو به صورت بلوک‌های مسکونی طراحی و احداث شد اما در سال ۱۳۸۳ این واحدها در مزایده‌ای به فروش رسیدند.

 شهرک شهید باقری

شهرک شهید باقریدر شمال غرب منطقه ۲۲ تهران واقع شده است. قدمت این محله ۱۲-۱۳ ساله است.بافت این محله غالبا نوساز است. اکثر ساکنان این محله را بازنشستگان و کارکنان نیروهای مسلح کشور تشکیل داده‌اند و روز به روز بر جمعیت این محله از تهران افزوده می‌شود. سطح قیمت خانه در این محله متوسط رو به بالا است.

شهرک امید دژبان

شهرک امید دژبانیکی از شهرک‌های قدیمی منطقه ۲۲ تهران است که توسط تعاونی مسکن ارگان ارتش ساخته شده است. این شهرک در نزدیکی شهرک نمونه سپاه قرار گرفته است. در این شهرک، حدود ۸۵۰ واحد مسکونی وجود دارد که این واحدها، بین ۲۸ بلوک ۴ طبقه تقسیم شده‌اند، بدین صورت که در هر کدام از بلوک‌ها، ۳۶ واحد مسکونی وجود دارد. متراژ این واحدها از ۷۵ متر تا ۱۳۰ متر متغیر است و به صورت ۲ و ۳ خواب ساخته شده است.

 دهکده المپیک

دهکده المپیک یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران است که در شمال غربی منطقه ۲۲ قرار گرفته است. بافت این محله نسبتا قدیمی است.شهرک دهکده المپیک از شرق با رودخانه و باغ‌های کن، از غرب با شهرک راه‌آهن، از شمال با رشته‌کوه‌های البرز و از جنوب با اتوبان شهید همت همسایه است. سطح قیمت خانه‌های این محله متوسط است.

شرق آزادگان

از دنج‌ترین مناطق چیتگر می‌توان ه شرق آزادگان اشاره کرد. این منطقه مختص افرادی است که زندگی در محله‌ای دنج و آرام را ترجیح می‌دهند و اکثرا خانه ها ویلایی میباشند.

بلوار کوهک

از غربی‌ترین و پرطرفدارترین مناطق چیتگر می‌توان بهبلوار کوهک اشاره کرد. بلوار کوهک نزدیک پارک چیتگر واقع شده است. مجتمع اداری تجاری طوبی و ایستگاه مترو چیتگر در این بلوار قرار گرفته‌اند.

بلوار اردستانی

این منطقه در ابتدای اتوبانخرازی قرار گرفته است . از معروفترین برح های این منطقه میتوان به شهرک شهید خرازی اشاره کرد همچنین این منطقه دارای امکانات رفاهی تفریحی میباشد.

مروارید شهر

غربی ترین نقطه منطقه 22 مروارید شهر میباشد . این منطقه دارای آینده بسیار روشنی میباشد و تعاونی های به نام زیادی در این منطقه مشغول به کار هستند و پروژه های زیادی نیز تحویل داده شده است.

در کل میتوان گفت منطقه 22  دارای برج ها و ساختمان های مسکونی بسیار بسیار زیادی با امکانات فوق العاده است که، می تواند مردمان بسیاری را در خود جای دهد.این منطقه، امروزه تبدیل به قطب گردشگری تهران شده است و به همین جهت دارای امکانات تفریحی و تجاری بسیاری است که یک سوم آن را فضای سبز تشکیل می دهد. اماکنی همچون پارک جنگلی چیتگر، باغ ملی گیاه شناسی، لتمان کن، پارک جنگلی خرگوش دره، آبشار تهران، دریاچه چیتگر و بوستان بزرگ جوانمردان، از فضاهای سبز این منطقه هستند که آب و هوای این منطقه را نسبت به مناطق دیگر تهران، بهبود بخشیده اند.هم چنین، رودخانه کن که از محدوده کن تا روستای وردیج در منطقه 22 ادامه دارد نیز از دیگر مزیت های زیست محیطی و مسکونی این منطقه است؛ رودخانه وردآورد نیزجزو این منطقه محسوب می شود. کوهستان در قسمت شمال این منطقه مانع سخت و بزرگی برای گسترش این منطقه است که باعث شده است این منطقه، نتواند از قسمت شمال گسترش پیدا کند و می توان گفت که فقط شهرک های کوچکی همانندشهرک شهید باقری ، برج سفید ، تریتیوم 2 ، برج های مسکونی سما در محدوده کوهستانی البرز قرار گرفته اندوهنوز جای برج های زیادی در این محدوده خالی میباشد. شهرداری منطقه امکانات تجاری و تفریحی زیادی را به وجود آورده است. مجتمع های تجاری مانند ایران مال ، رزمال ، تهرانمال و.... همچنین ایرانمال که از بزرگترین مجتمع های تجاری جهان است و دیگر مجتمع های تجاریاد اری، امکان زیادی برای ایجاد اشتغال به وجود آورده است.

نگارنده : لیلی عرفانی 

 

 


بهناز عامری 5 ماه و 3 هفته قبل

عالی موفق باشید

Malihe 5 ماه و 3 هفته قبل

ممنون از مقاله مبسوط شما🙏🏻

پدرام افشار 5 ماه و 3 هفته قبل

سلام ارادت