انتخاب پیش خرید معتبر و اصیل چه ویژگی هایی دارد؟ (خرد و کلان پیش فروش مسکن)

5نفر 1402/04/05 2426

انتخاب پیش خرید معتبر و اصیل چه ویژگی هایی دارد؟ (خرد و کلان پیش فروش مسکن)

انتخاب پيش فروش مسکوني معتبر و اصيل چه ويژگي هايي دارد؟


با توجه به ظهور بسيار زياد پيش خريد پروژه هاي مسکوني در منطقه 22 و رصد کارشناسان حقوقي ما از صحت و سقم اين پروژه ها؛ گروه سرمايه گذاري مرواريد همانند قبل،اطلاع رساني و راهنمايي خريداران و سرمايه گذاران محترم را رسالت اخلاقي و قانوني خود ميداند تا سهمي هر چند اندک در حفاظت از سرمايه شما در قبال افراد سودجو داشته باشد

1-اصالت...

اولين نکته در تشخيص پروژه معتبر از غير معتبر اصالت است!
منظور از اصالت،شامل اصيل بودن ريشه زمين،اصالت تعاوني،اصالت اسناد و مدارک و مستندات تعاوني و مدارک خريد زمين.
ميتوان گفت يکي از مشکلات عمده ي تعاوني هاي غير معتبر يا به اصطلاح غير اصيل،زمين است
در اکثر مواقع يا زمين به طور قطعي خريداري نشده،يا مالک زمين مشخص نيست و منع قانوني براي فروش وجود دارد و يا هزاران مشکل و مانع...
پس در وهله اول با استعلامات لازم تمام زير و بم و اطلاعات لازم زمين اعلام شده تعاوني يا شرکت سازنده را بدست مياوريم.
شايد اثبات اصالت يک تعاوني به ظاهر کار سختي باشد ولي با راهکارهايي که بنده در اين مقاله و مقاله هاي آتي در اختيار ميگذارم به راحتي ميتوان تعاوني معتبر را از نامعتبر تميز داد.
يکي از اين راهکارها رزومه تعاوني در امر ساخت است،که کجا و کي و با چه شرايطي پروژه هاي قبلي را تحويل اعضا داده است،خالي از لطف نيست خاطره اي ذکر کنم که شخص بنده طي سالها حضور در منطقه به آن برخوردم،چندي قبل تعاوني مسکني به بنده پيشنهاد شد که به ظاهر رزومه دار بود!!!
به سرعت دست بکار شدم تا صحت و سقم پروژه را متوجه شوم و
با تجربه و ارتباطاتي که داشتم و با اندکي تامل به اين نتيجه رسيدم که پروژه هايي که تعاوني به عنوان رزومه از آنها ياد ميکند نه تنها سازنده و کارفرمايش شرکت و ارگاني ديگر است بلکه زمان احداث و تحويل آن پروژه ها به 15سال قبل از وجود آن تعاوني برميگردد و چه بسا رئيس و اعضاي هيئت مديره تعاوني در زمان ذکر شده محصل بوده و ترم يک دانشگاه را طي ميکردند!!!!!!!
پس با اندکي ريز بيني و تامل و داشتن مشاوري خبره و صادق به راحتي ميتوان اصالت زمين و اسنادش،اصالت تعاوني و شرکت سازنده را تشخيص داد و با خيال راحت اندوخته ي ساليان سال خود را به حوزه ملکي در منطقه 22آورد.

۲-رزومه ی تعاونی و سازنده پروژه...

یکی از مسائلی که در باب انتخاب صحیح یک پروژه ی پیش خرید و معتبر مطرح است،مسئله ی رزومه دار بودن تعاونی میباشد.
رزومه یا پیشینه ی کاری تعاونی کمک شایانی به ما میکند که بفهمیم

  1. اصلا تعاونی مربوطه پروژه قبلی ای دارد یا نه؟

  2. اگر دارد کجا ساخته است؟

  3. با چه قیمت تمام شده ای تحویل اعضا داده است؟

  4. با چه متریال ساختی تحویل داده است؟

  5. در تحویل پروژه و واحد ها خوش قول بوده یا به اصطلاح عوامانه خون به جگر اعضا کرده تا واحدها تحویل شده؟

تمام سوالات بالا و سوالات دیگری که در ذهن خریداران و سرمایه گذاران مطرح است جوابش میتواند با پیشینه ی کاری تعاونی داده شود.
البته در این باب بهتر است چند نکته رو متذکر شوم:
اول اینکه تنها ملاک و معیار سنجش پروژه ای معتبر فقط مبحث پیشینه ی کاری تعاونی ویا سازنده نیست؛چه تعاونی هایی که برای اولین بار شروع به ساخت و ساز میکنند و در همان اولین پروژه گوی سبقت رو از تعاونی هایی با سالیان سال سابقه میربایند،و چه تعاونی ها و سازندگانی که بعد چندین پروژه موفق با اندکی اشتباه محاسباتی و عوامل درونی و بیرونی دیگر دچار مشکلات عدیده ای شده و میشوند.
نکته ی بعدی قابل عرض مسئله ای هست که بنده به شخصه زیاد بهش برخوردم اونم اینکه بارها دیدم همکاران عزیز پروژه ای رو که اصلا آن تعاونی در اون حضور نداشته بهش نسبت میدن و بعضا مشتری هم قبول میکنه که این خود اشتباه بزرگیست،چون صداقت و راستگویی خود باعث افزایش رزق و روزی میشود و گمراهی و خلف واقع گفتن میتواند زندگی شخص خریدار یا سرمایه گذار را به راحتی نابود کند.البته که شخص سرمایه گذار هم باید با ریز بینی و اعتماد به مشاور اصلح موشکافانه تر برخورد نماید. 

۳-قیمت اعلام شده توسط تعاونی

همیشه برای خریداران مسئله قیمت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید دقت ویژه ای به آن شود.
قیمت اعلامی تعاونی معمولا شامل قیمت زمین،تراکم‌مفید،هزینه های جواز (که معمولا به طور قطعی محاسبه و دریافت میشود) بعلاوه ی قیمت ساخت که عمدتا بصورت علی الحساب محاسبه میشود.
شخص خریدار باید کاملا در جریان قیمت اعلامی باشد و از این که قیمت بصورت علی الحساب قرارداد بسته میشود یا قطعی اطلاع پیدا کند.
البته که در صورت قرارداد علی الحساب،خریداران با سوالی در ذهن مواجه میشوند که چقدر یا چند درصد تا انتهای پروژه امکان افزایش قیمت وجود دارد،که با توجه به تورم افسارگسیخته ی کشور جوابی درست و صحیح نمیتوان به آن داد.

۴-عقد قرارداد و نقل و انتقال...

در خصوص عقد قرارداد مستقیم با تعاونی لازم به ذکر است که پرداخت وجه و امضای قرارداد فقط دردفتر رسمی تعاونی انجام بپذیرد.این نکته ی مهم در مسئله ی خرید از عضو,حائز اهمیت است که تمام اعضا باید دفترچه یا برگه قرارداد معتبر با اسم و امضا و مهر تعاونی یا سازنده داشته باشند و شخص خریدار از مفاد دفترچه و یا قرارداد تعاونی توسط خودش یا مدیر قرارداد با خبر باشد که با از هم تاکید میشود که دفترچه مالکیت و یا برگه قرارداد زمانی معتبر نامیده میشود که مورد های 1تا3 همین مقاله مورد نظر باشد چون تعاونی و شرکت های نامعتبر زیادی وجود دارد که دفترچه بسیار شیک و زیبایی هم دارند که شاید خریدار به اشتباه اعتبار تعاونی را با زیبایی و زرق و برق دفترچه آن پیوند بزنند و دچار گمراهی شوند.


حسینی 3 سال و 8 ماه قبل

عالی...

پدرام افشار 3 سال و 8 ماه قبل

ممنون از شما

زنگنه 3 سال و 9 ماه قبل

عالی بود 👏🏻👏🏻👏🏻