دریاچه چیتگر خلیج فارس

3نفر

دریاچه چیتگر خلیج فارس

دریاچه چیتگر منطقه 22 یا دریاچه شهدای خلیج فارس

دریاچه شهدای خلیج فارس که به دریاچه چیتگر نیز معروف است، بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران می باشد که با مساحتی حدود 130 هکتار و 120 هکتار مجموعه ی تفریحی در پهنه ی خشکی در منطقه 22 تهران ایجاد شده است.
دریاچه چیتگر منطقه 22 از جنوب به بزرگراه همدانی، از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان و از غرب به بافت مسکونی منطقه 22 محدود می شود. طرح اولیه ساخت دریاچه چیتگر مربوط به تدوین اولین طرح جامع شهر تهران در سال 1347 بازمی گردد که سرانجام فاز مطالعاتی آن از سال 1382 تا 1389 بررسی و تکمیل گردید. در مهرماه سال 1389 عملیات اجرایی پهنه آبگیر و تیرماه سال 1391 عملیات اجرایی پهنه ساحلی آغاز شد. منبع تامین آب دریاچه چیتگر رودخانه کن می باشد. فاز اول پروژه دریاچه در تاریخ 15 اردیبهشت 1392 افتتاح شد و ساخت فاز دوم طرح به مساحت 140 هکتار در جنوب بزرگراه شهید همدانی شامل تونل شهدای غزه (ادامه بزرگراه شهید همدانی) و جزایر آبی (ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک)، محور چهارباغ، پارک آبی و مونوریل در دستور کار شهرداری قرار گرفت.


از امکانات تفریحی و مزایای دریاچه چیتگر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

-  جزایر تفریحی
-  جزایر حیات وحش
-  جزایر آموزشی
-  اسکله قایقرانی
-  پارک آبی
-  باشگاه ورزش های آبی
-  اسکله تفریحی
-  امکانات خدماتی رفاهی
-  شهربازی و امکانات اقامتی
-  تفریحات هیجانی مثل راید اسکیت هوایی، پرش آزاد، سرسره سقوط آزاد و... در اطراف دریاچه
-  مناسب جهت پیاده روی، پیست دوچرخه سواری، ماهیگیری و پرنده نگری
-  سینمای شش بعدی
-  بخش تفریحی VR Land
-  رول گلایدر
-  تشک پرش آزاد
-  فوتبال دستی انسانی بام لند
-  اسکای فلایر بام لند
-  سافاری پارک وحشت و...


موارد فوق تنها بخشی از امکانات و مزایای خدماتی رفاهی و تفریحی دریاچه چیتگر می باشند که به تمام آنها می توان احداث مجتمع تجاری خدماتی و رفاهی بام لند را نیز اضافه نمود که به خودی خود یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری منطقه 22 می باشد و روزانه گردشگران بسیاری را به سمت منطقه 22 جذب می کند. 
یکی از بنیادی ترین مزایای ایجاد دریاچه چیتگر در منطقه 22 رشد و توسعه ی شهری در این منطقه بود. دقیقا پس از ایجاد دریاچه چیتگر منطقه 22، زمین های اطراف آن ارزشی دوچندان پیدا کردند و برج ها و شهرک های مسکونی یکی پس از دیگری مجوز ساخت گرفتند و بازار ملک و مسکن در منطقه 22 چنان رونق پیدا کرد که پس از چند سال این منطقه به رده ی 5 منطقه بالای آماری از نظر تعداد خرید و فروش در کل تهران تبدیل شد. ایجاد این حجم از مسکن در یک منطقه خود نیازمند زیرساخت های خدماتی رفاهی و تفریحی بسیاری می باشد که همین امر نیز باعث شد پروژه های تجاری اداری و خدماتی تفریحی زیادی در منطقه 22 تهران آغاز به کار کنند و با سرعت بالایی از نظر پیشرفت فیزیکی، منطقه 22 را به یکی از نمادهای توسعه شهری در پایتخت نمودند. 
در انتها باید گفت دریاچه چیتگر منطقه 22 تبدیل به یکی از نمادهای شهر تهران شده است و این منطقه هر روز بیش از پیش به سوی توسعه پیشروی می کند. سرمایه گذاری در بخش ملک و مسکن در منطقه 22 تهران امروزه راهکاری است که بسیاری از متخصصان در امر سرمایه گذاری آن را پیشنهاد می دهند و این گزینه، پیشنهادی است که ساده نباید از آن گذشت. چرا که با یک سرمایه گذاری هوشمندانه تمام ابعاد برگشت سرمایه از نظر زمانی یعنی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را در بر می گیرد و منطقه 22 گستره ی وسیعی از پروژه هایی است که به پشتوانه ی دریاچه چیتگر و زیرساخت های مدرن منطقه 22 یکی پس از دیگری به بار می نشینند و می توانند سرمایه گذاران را به سودهای منطقی و شیرینی برسانند. این امر میسر نمی شود مگر چشمانی تیزبین و مشاوره با متخصصانی کاربلد و هوشمند. 

نویسنده ؛ اردشیر کسری