دهکده المپیک

2نفر

دهکده المپیک

در این مطلب خواهید خواند:

دهکده المپیک از گذشته تا امروز

شهرک المپیک که دارای دو بافت قدیم و جدید می باشد، یکی از محله های قدیمی تهران است که محل اسکان ورزشکاران بازی های آسیایی بوده که در سال ١٩٧۴ به میزبانی تهران برگزار شد. این محله در منطقه 22 و در شمال غربی تهران واقع شده است که در ابتدا جزئی از کن و منطقه ۵ تهران بوده و بعدها با تقسیم اراضی و رشد منطقه ٢٢، به عنوان بخشی از این منطقه در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که نام گذاری این محله به نام المپیک به دلیل همین رویداد ورزشی که در سال ١٩٧۴ در تهران برگزار شد، می باشد . 

موقعیت مکانی دهکده المپیک

دهکده المپیک در شمال غربی تهران و در منطقه ٢٢ واقع شده است. این منطقه از سمت شرق به رودخانه و باغ های کن، از شمال به رشته کوههای البرز، از جنوب به بزرگراه همت و از غرب به اتوبان شهید همت می رسد. 
از آن جا که کاربری اولیه دهکده المپیک، اسکان ورزشکاران المپیک بوده و بعدها به عنوان مکانی برای  برگزاری اردوهای تیم های ملی مورد استفاده قرار گرفته است، معماری خاصی در این دهکده مشاهده می شود به طوری که بلوک های ۴ و یا ۵ طبقه در این محله وجود دارد که با فضای سبز از یکدیگر جدا شده اند. لازم به ذکر است که پس از انقلاب بر اساس مصوبه هیئت وزیران، سازمان مسکن و شهرسازی، دهکده المپیک را به کارکنان سازمان تربیت بدنی واگذار کرده است. بافت قدیمی دهکده المپیک در دهه ۴٠ قبل از انقلاب ساخته شده و در این منطقه بیش از ٧٠٠ خانوار زندگی می کنند. 

دسترسی دهکده المپیک به امکانات شهری

همان طور که در بالا ذکر شد، دهکده المپیک از جنوب به بزرگراه همت منتهی می شود و بزرگراه‌ آزادگان نیز از دیگر شاهراه های در دسترس این منطقه می باشد. مراکز تفریحی، رفاهی و تجاری بسیار و با فاصله کوتاه در اطراف دهکده المپیک، امتیازی ویژه برای آن بوده که از جمله آن ها می توان به دریاچه چیتگر، پارک جنگلی چیتگر، آبشار تهران، ورزشگاه آزادی و همچنین بوستان جوانمردان اشاره کرد. 

امکانات رفاهی موجود در دهکده المپیک

به دلیل قدمت این منطقه، امکانات رفاهی بسیاری برای ساکنین فراهم آمده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • واقع شدن دانشگاه طباطبایی، قطب علوم انسانی ایران در این منطقه 
  • وجود بانک های مختلف تجارت، صادرات، ملی
  • مراکز آموزشی و فرهنگی و مذهبی
  • سینما
  • مرکز بهداشت، مرکز جراحی ارم و همچنین بیمارستان ایرانیان
  • بازار میوه و تره بار
  • فروشگاه زنجیره ای شهروند
  • فروشگاه تعاونی مصرف کنندگان تربیت بدنی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که بافت جدید دهکده المپیک، در بلوار دهکده و از همت تا میدان المپیک قرار دارد.