شهرک شهید باقری

بدون امتیاز

در این مقاله خواهید خواند:

شهرک شهید باقری

شهرک شهید باقری که نام آن برگرفته از نام سردار شهید حسن باقری از فرماندهان دفاع مقدس می باشد، توسط تعاونی مسکن سپاه ساخته شده که بعدها امتیاز آن به سازمان آتش نشانی و تعاونی نظام پزشکی واگذار گردیده است. این شهرک دارای دو بافت قدیم و جدید است که بهره برداری از بافت قدیم آن مربوط به ٢٠ سال قبل می باشد.

موقعیت مکانی شهرک شهید باقری

شهرک شهید باقری در شمال غرب تهران و در شمالی ترین قسمت منطقه ٢٢ در مجاورت آبشار تهران واقع شده است.

دسترسی شهرک شهید باقری به امکانات شهری 

از جمله پل های ارتباطی شهرک شهید باقری با شاهراه های اصلی تهران می توان از بزرگراه شهید خرازی و بزرگراه تهران-کرج نام برد. از دیگر دسترسی های این شهرک می توان به نزدیکی به مراکز مهمی چون مجتمع تجاری-تفریحی ایران مال ( بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه) و مجموعه تفریحی هزار و یک شهر (بزرگترین مجموعه تفریحی خاورمیانه) در غرب این شهرک اشاره کرد.
همچنین این شهرک از شمال به رشته کوه های البرز و آبشار تهران، از جنوب به دریاچه و پارک جنگلی چیتگر و از شرق به شهرک نمونه و بهارستان و از غرب بن بست مظفر منتهی می شود.

مشخصات بلوک های واقع در شهرک شهید باقری

همانطور که قبل تر توضیح داده شد، شهرک شهید باقری دارای دو بافت قدیمی و جدید می باشد که هر دو بافت آن توسط تعاونی سپاه ساخته شده است. بافت قدیم آن شامل آپارتمان های ۴ و ۶ طبقه بوده که تنها آپارتمان های ۶ طبقه آن مجهز به آسانسور می باشند. در مجموع ۵٠٠ واحد مسکونی در این قسمت وجود دارد. از برج های معروف فاز جدید این شهرک، به برج های سماء می توان اشاره کرد که از 12 برج 15 تا 20 طبقه تشکیل شده اند. فضاسازی بین برج ها به گونه ای طراحی شده که مسجد و امکانات رفاهی در این مجموعه فراهم آمده است. 
سند دار بودن هر دو بافت شهرک شهید باقری باعث شده تا این شهرک در زمره واحدهای سنددار منطقه قرار بگیرد که یک برتری و امتیاز برای آن به حساب می آید.

امکانات شهرک شهید باقری

با توجه به قدمت شهرک شهید باقری، امکانات بسیار زیادی در طی سالیان برای ساکنین فراهم آمده است که از جمله امکاناتی که باعث درخشش این منطقه و تبدیل آن به سکونتگاهی مطلوب برای ساکنین شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • قرارگیری شهرداری منطقه ٢٢ در این شهرک
  • بیمارستان فوق تخصصی مغز و اعصاب دکتر سمیعی
  • بیمارستان فوق تخصصی تریتا
  • درمانگاه
  • دانشگاه پیام نور
  • بازار تره بار
  • مسجد و حسینیه
  • مدارس در مقاطع مختلف از پیش دبستان تا دبیرستان
  • وجود دو  بوستان در قسمت شمالی و جنوبی شهرک
  • سرای محله 

به طور کلی، نزدیکی شهرک شهید باقری به دریاچه و پارک جنگلی چیتگر و مجاورت با آبشار تهران، علاوه بر ایجاد ویویی بی نظیر، باعث به وجود آمدن آب و هوایی دلنشین و مطلوب برای ساکنین این منطقه شده به طوری که آن را به یکی از مناسبت ترین مناطق برای سکونت تبدیل کرده است.