شهرک گلستان

1نفر

شهرک گلستان

در این مقاله خواهید خواند:

شهرک گلستان

با تشکیل شرکت تعاونی کارکنان شرکت راه آهن در دهه ۴٠، فروش و واگذاری زمین های مسکونی به مردم عادی باعث رونق منطقه مسکونی با نام شهرک راه آهن شد، اما امروزه نام این منطقه با نام شهرک گلستان گره خورده است. در واقع شهرک گلستان همان شهرک راه آهن قدیم  می باشد که رشد منطقه ٢٢ باعث نگاه ویژه ای به این منطقه و گسترش سرمایه گذاری های بزرگی در زمینه های مختلف تجاری و مسکونی در آن شده است. 

موقعیت مکانی شهرک گلستان

شهرک گلستان در شمال غرب تهران، و در شمال منطقه 22 قرار گرفته است.

دسترسی شهرک گلستان به امکانات شهری

بزرگراه تهران-کرج، بزرگراه همت و امتداد غربی آن (بزرگراه خرازی)، که اصلی ترین راه ارتباطی غرب به شرق و بالعکس می باشند، همچنین بزرگراه آزادگان و بزرگراه حکیم از جمله راه های ارتباطی شهری و فراشهری تهران هستند و با توجه به نزدیکی شهرک گلستان به این شاهراه ها، موقعیت جغرافیایی بی نظیر این منطقه به خوبی قابل درک می باشد. در واقع شهرک گلستان از شمال به بزرگراه خرازی، از جنوب به بزرگراه تهران-کرج، از شرق به بزرگراه آزادگان و از غرب به بلوار طبیعت منتهی می شود. 

خیابان های اصلی شهرک گلستان

نسبت به وسعت و قدمت شهرک مسکونی، تجاری و اداری گلستان، بلوارها و خیابان های اصلی بی شماری در این منطقه وجود داشته که می توان از بلوارامیرکبیر، هاشم زاده، کاج، اقاقیا، گلها، هوانیروز و کاشان نام برد. 

 • بلوار امیرکبیر: این بلوار که تمامی بلوارها و خیابان های دیگر شهرک به آن متصل می شوند، قدیمی ترین و اصلی ترین بلوار شهرک گلستان است که بیشتر دارای کاربری اداری و تجاری می باشد. 
 • خیابان هاشم زاده: در امتداد خیابان امیرکبیر، خیابان هاشم زاده قرار دارد که همانند امیر کبیر بیشتر بافت آن را واحد های تجاری تشکیل داده اند که از چهار راه هاشم زاده آغاز شده و به بلوار کاشان امتداد می یابد. 
 • خیابان کاج: یکی دیگر از خیابان های مهم شهرک گلستان، خیابان کاج است که کوچه های سروستان و بنفشه در آن قرار داشته و دارای کاربری مسکونی می باشد. این خیابان از چهار راه کاج در تقاطع خیابان امیر کبیر شروع شده و در انتهای آن دسترسی به بزرگراه خرازی فراهم می شود. 
 • بلوار اقاقیا: در مجاورت خیابان کاج و به موازات بلوار هاشم زاده، بلوار اقاقیا قرار دارد که منتهی به خیابان کاشان می باشد. کاربری این بلوار نیز مسکونی است. 
 • خیابان گلها: همانند بلوار کاج و اقاقیا مسکونی بوده و از کوچه های یاس و بنفشه تشکیل شده است. ابتدای این خیابان چهار راه گلها می باشد و شامل میدان اتریش نیز می شود. در این خیابان بیشتر خانه ها ویلایی و ٣ طبقه هستند.
 • بلوار هوانیوز: این بلوار همانند امیر کبیر یکی از قدیمی‌ترین خیابان های شهرک گلستان بوده که مسیر رسیدن به بلوار کوهک و پارک جنگلی چیتگر از آن میگذرد. غالب بافت این منطقه قدیمی است و نزدیکترین مترو به آن، مترو چیتگر می باشد.
 • بلوار کاشان: در بین تمامی بلوارها، در بلوار کاشان بافت قدیمی مسکونی و تجاری وجود نداشته و این بلوار از جمله بلوارهایی است که در سال های اخیر تکمیل و به بهره برداری رسیده است. از نقطه نظر مکانی، این بلوار در مسیر ارتباطی میدان ساحل و میدان دریاچه به خیابان های دیگر قرار دارد.

امکانات رفاهی در دسترس شهرک گلستان

قرار گرفتن در نزدیکی شریان های اصلی باعث ایجاد امکانات و موقعیت های مختلف و مهم تجاری-تفریحی و گردشگری برای هر منطقه ای می شود که شهرک گلستان نیز از این مورد مستثنی نبوده است؛ از جمله امکانات بی شمار و چشم نواز و در دسترس این شهرک که منطقه ٢٢ را به قطب گردشگری و سرمایه گذاری تهران تبدیل کرده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریاچه و پارک جنگلی چیتگر
 • آبشار تهران
 • مجموعه تفریحی هزار و یک شهر که بزرگترین شهربازی خاورمیانه محسوب می شود.
 •  مجتمع خرید ایران مال که بزرگترین مرکز خرید جهان بر اساس فضای ساخت می باشد.
 •  روستای وردیج و واریش که مکانی بکر برای فرار از هیاهوی شهری است و جاذبه های گردشگری چون آبشار لتمال و دامنه ارواح سنگی را در خود جای داده است.
 • باغ ملی گیاه شناسی