دور دریاچه چیتگر

1نفر

دور دریاچه چیتگر

در این مقاله خواهید خواند:

دریاچه چیتگر
موقعیت مکانی دریاچه چیتگر
مراکز تفریحی-تجاری اطراف دریاچه چیتگر
مجتمع های مسکونی اطراف دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر که با نام دریاچه شهدای خلیج فارس نیز شناخته شده است، بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران به شمار می آید که در سال ٩٢ در زمینی به مساحت ١٣٠ هکتار و به منظور کاهش  آلودگی و بهبود وضعیت هوای تهران به بهره برداری رسید. در اطراف این دریاچه، مجموعه ای تفریحی به مساحت ١٢٠ هکتار ساخته شده است و با توجه به مجاورت دریاچه به پارک جنگلی چیتگر، به مکانی ایده‌آل جهت تفریح و گردشگری برای ساکنین پایتخت تبدیل شده است. قابل ذکر است که آب دریاچه از رودخانه کن تامین می شود. 

موقعیت مکانی دریاچه چیتگر

این دریاچه از لحاظ موقعیت مکانی، در شمال غرب تهران و در منطقه 22 واقع شده است و از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه حکیم(همدانی)، از سمت شرق به بزرگراه آزادگان و از غرب به بافت مسکونی منطقه ٢٢ منتهی میشود. 
می توان گفت وجود دریاچه چیتگر، یکی از دلایل توسعه منطقه ٢٢ می باشد که به سبب آن سرمایه‌گذاری های بسیار زیادی در این منطقه انجام شده که شامل پروژه ها و مجموعه های تجاری، رفاهی و تفریحی منحصر به فرد می باشد.

مراکز تفریحی-تجاری اطراف دریاچه چیتگر

از جمله مناطق تفریحی- تجاری واقع در اطراف دریاچه می توان به پارک جنگلی چیتگر که در قسمت جنوبی دریاچه واقع شده است، مجتمع بزرگ ایران مال، مجتمع تفریحی هزار و یک شهر، مجتمع تجاری گلستان خیام، مجموعه آفتاب مروارید، مجموعه پردیسان نور و مجتمع تجاری-اداری آرتمیس اشاره کرد. 

مجتمع های مسکونی اطراف دریاچه چیتگر

پروژه های مسکونی بسیاری در اطراف دریاچه چیتگر وجود دارد که برخی از آنها مانند برج های برلیان و خیام بسیار لوکس و مدرن و دارای امکانات بی شماری می باشند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

برج نگین برلیان

برج های دوقلوی برلیان که توسط تعاونی مسکن همت یاس ساخته و در سال ١٣٩۴به بهره برداری رسیده است، در ضلع شمالی دریاچه چیتگر واقع شده و در نزدیکی پروژه آرتمیس قرار دارد. این برج ها دارای ٢۶ طبقه بوده که شامل ٢١ طبقه مسکونی، ۴ طبقه پارکینگ و ١ طبقه لابی می باشد. همچنین بسته به متراژ واحدها، تعداد ٢ و یا ۴ واحد در هر طبقه تعریف شده است. 

 

مجتمع مسکونی پارسیا

مجتمع مسکونی پارسیا که توسط اتحادیه نمونه رسا و در ضلع شمالی دریاچه چیتگر واقع شده، نزدیکترین مجتمع مسکونی به دریاچه چیتگر بوده و به همین دلیل جزء پرطرفدارترین برج های این محدوده به شمار می آید. این مجتمع مسکونی دارای ١٢ بلوک به نام های ارکیده، سرو و یاس می باشد که هر برج شامل ٢١ طبقه بوده و در ١٧ طبقه اول ۴ واحد در هر طبقه و در ۴ طبقه بالای برج ٢ واحد در هر طبقه قرار گرفته است. لازم به ذکر است که سازه این برج ها از نوع پیچ و مهره بوده که از بهترین نوع سازه در مقابل زلزله به شمار می رود. 

برج های مسکونی ایزدیار 1 و 2

برج های بسیار زیبای ایزدیار که دارای ٣ فاز جداگانه می باشند، در غرب دریاچه چیتگر واقع شده اند. فاز ١ و ٢ این برج ها که در کنار یکدیگر قرار دارند، به ترتیب شامل بلوک های ۶ و ٨ تایی  ١٢ طبقه می باشد که در هر طبقه  ٣ واحد قرار گرفته است. برج های فاز ١ و ٢توسط تعاونی مسکن ایزدیار ساخته و به ترتیب در سال ١٣٨٨ و ١٣٩٢به بهره برداری رسیده است. متراژ واحدهای فاز ١  بین ١٠٧ تا ١۶٠ و واحدهای فاز ٢ دارای متراژ ١٢٠ تا ١۶١ متر می باشند. 

برج های مسکونی ایزدیار 3

فاز ٣ برج های ایزدیار که توسط تعاونی خصوصی شرکت آرین‌سازه ساخته و به بهره برداری رسیده است، بسیار متفاوت از برج های فاز ١ و ٢ بوده و جزء لوکس ترین برج های اطراف دریاچه چیتگر به شمار می آیند. این برج ها شامل ٣ برج ٢۵ طبقه است  که در هر طبقه ۴ واحد ١۵٢ متری واقع شده که ٢١ طبقه آن مسکونی بوده و دارای ۴ طبقه پارکینگ می باشد.این برج ها به صورت L1-L3  نام گذاری شده اند. 

برج آسمان آبی

برج آسمان آبی که در شمال دریاچه چیتگر واقع شده، در سال 1398 توسط تعاونی ابنیه همت ساخته و به اعضا تحویل داده شده است. این برج از 12 طبقه مسکونی و سه خواب تشکیل شده است که در هر طبقه دو واحد قرار دارد و متراژ هر واحد 146 متر می باشد. این برج در زمره کم واحدترین برج های منطقه 22 قرار دارد.

برج پاسارگاد

از لوکس ترین برجهای اطراف دریاچه چیتگر می توان به برج پاسارگاد اشاره کرد که در شمال دریاچه چیتگر و در حدفاصل دریاچه و میدان ساحل واقع شده است. این برج که توسط تعاونی مسکن همت سپاه ساخته شده شامل یک برج 18 طبقه می باشد که در در هر طبقه از طبقات 1 تا 14، 6 واحدمسکونی و در طبقات 14-18، 4 واحد در هر طبقه و در طبقه آخر دو واحد مسکونی قرار گرفته است که متراژ هر واحد بسته به تعداد واحد ها در هر طبقه بین 100 تا 200 متر متغیر می باشد.

برج های بیمه

در ضلع غربی دریاچه چیتگر، مجموعه برج های بیمه شامل دو برج ١٧ طبقه واقع شده که با نام های بیمه شرقی و غربی و توسط تعاونی شرکت بیمه مرکزی ساخته و به بهره‌برداری رسیده است. این برج ها در زمره برج های سند دار منطقه به حساب می آیند. تعداد واحدهای طبقات در این برج ها متفاوت بوده به طوریکه در طبقات ١ تا ١٠، ۶ واحد در هر طبقه، و در طبقات ١١ تا ١۴، ۴ واحد مسکونی و در ٣ طبقه آخر ٢ واحد تعبیه شده است. متراژ واحدها نیز بین ١٠٣ تا ٢٢٠ متر متغیر بوده و بسته به متراژ واحدها، به صورت ٢، ٣ و یا ۴ خوابه تعریف شده اند. 

برج های خیام

برج های شخصی ساز خیام که توسط شرکت خیام و  آقای لالوی ساخته شده، از قدیمی‌ترین مجتمع های محدوده دریاچه چیتگر می باشد که در ضلع شمال غرب میدان ساحل واقع شده است. این مجتمع مسکونی از ۴ برج با طبقات متفاوت ساخته شده که برج A ١٨ دارای طبقه، برج B و ‌E ٩ طبقه و برج D دارای ١۵ طبقه می باشند. تعداد واحدهای هر طبقه بسته به متراژ واحدها که از ٩۴ تا ٢١٠ متغیر است، بین ۶ تا ٨ واحد در هر طبقه تعریف شده است.